Filmy VIDEO

.

FILMY VIDEO lub DVD na temat IMIGRANTÓW

Zamieszczone poniżej filmy i nagrania można wypożyczyć z wypożyczalni kaset video/DVD.

.

URODZONY WE WSCHODNIM LOS ANGELES (BORN IN EAST L.A.) 1982

Produkcja: USA; gatunek: komedia; czas trwania: 85 minut

Rudy jest Amerykaninem meksykańskiego pochodzenia. Pewnego dnia w fabryce, gdzie pracuje, zjawiają się oficerowie do spraw imigrantów. Pech chciał, że Rudy tego dnia zapomniał z domu portfela z dokumentami. Oficerowie biorą go za nielegalnego imigranta. Zostaje aresztowany i deportowany z kraju. Nie mając możliwości udowodnienia, że jest obywatelem USA, chwyta się różnych sposobów w celu przedostania z powrotem do domu.

CHLEB I RÓŻE (BREAD AND ROSES) 2000

Produkcja: zbiorowa; gatunek: dramat obyczajowy; czas trwania: 110 minut

Młoda Meksykanka Maya ucieka przez zieloną granicę do Stanów Zjednoczonych, szukać szczęścia i pieniędzy w Los Angeles. Tutaj mieszka jej starsza siostra Rosa, zadomowiona już w nowej ojczyźnie. Załatwia Mayi pracę dozorczyni i sprzątaczki w fabryce, w której trwa właśnie walka między konkurencyjnymi związkami zawodowymi. Dziewczyna angażuje się w spór wbrew przestrogom siostry.

CROSSING OVER 2001

Produkcja: USA; gatunek: dramat; czas trwania: 113 minut

Film przedstawia losy emigrantów różnych narodowości, którzy walczą o przyznanie Zielonej Karty w Los Angeles. Nielegalne przekraczanie granic, azyl, proces uzyskania zielonej karty i oszustwa dotyczące dokumentów o nadanie obywatelstwa, sposoby działania biura do spraw kontrterroryzmu oraz organów ścigania, a także zderzenie wielu kultur to tylko niektóre problemy, którym bohaterowie muszą stawić czoła.

DELBARAN 2001

Produkcja: Iran, Japonia; gatunek: dramat obyczajowy; czas trwania: 96 minut

Delbran to mała wioska leżąca na granicy Iranu i Afganistanu. W niej rozgrywa się historia 14letnieo chłopca, Kaima. Jest sierotą i żyje tylko dzięki łasce Khana, który dał mu pracę w swoim barze, a raczej miejscu postoju podróżnych.  W Delbran pojawiają się dziwni i niebezpieczni ludzie, a mimo to Kaim świetnie sobie radzi. Niestety, do czasu….. 2001 – 96 minut

FAR AND AWAY 1992

Produkcja: Irlandia, USA; gatunek: przygodowy; czas trwania: 140 minut

Joseph Donnelly po śmierci ojca traci majątek i o wszystko obwinie magnata ziemskiego – Daniela Christie. Pragnąc go zabić zaczaja się na jego w jego stodole czekając na właściwy moment. Jego zamiary krzyżuje jednak córka magnata Shannon Christie, która rani go w nogę. Na dodatek zostaje wyzwany na pojedynek, w którym zapewne zginie. Z opresji ratuje go o dziwo Shannon, która ma dość życia na prowincji i chce posmakować życia w sławnej Ameryce. Oboje wyruszają w podróż, która ma im dać wolność, której oboje nie mieli. Znakomity film o życiu, marzeniach i wielkiej miłości.

THE GATEKEEPER 2002

Produkcja: USA; gatunek: dramat; czas trwania: 103 minuty

Akcja rozgrywa się na pograniczu z Meksykiem i opowiada m.in. o rozterkach jednego z agentów strzegących granicy.

ZŁOTE WROTA (GOLDEN DOOR) 2006

Produkcja: zbiorowa; gatunek: dramat; czas trwania: 118 minut

Historia włoskiej rodziny Mancuso, która w 1913 roku za namową pewnego Amerykanina postanawia poszukać lepszego życia, emigrując do Stanów Zjednoczonych. Salvatore Mancuso, ubogi owdowiały farmer, ma nadzieję, że za wielką wodą on i wszyscy członkowie jego rodziny, łącznie z matką-staruszką, odnajdą swoje miejsce na ziemi. Na statku dołącza do nich Lucy, Angielka, która z pewnych względów chce za wszelką cenę zejść na ląd już jako mężatka… Jednak na lądzie czeka ich przede wszystkim bezlitosna selekcja, jaką w owych czasach przechodzili emigranci, przybywający do “nowego świata”.

MOJA RODZINA (MY FAMILY) 1995

Produkcja: USA; gatunek: dramat obyczajowy; czas trwania: 127 minut

Historia rodziny meksykańskich emigrantów opowiedziana przez jednego z jej członków. Portret trzech pokoleń ludzi, ukazujący ich sukcesy, porażki i wielkie tragedie. Jednak przede wszystkim jest to przepiękny , niezwykle malowniczy obraz ukazujący siłę miłości i międzyludzlich więzi.

TERMINAL (THE TERMINAL) 2004

Produkcja: USA; gatunek: komedia romantyczna; czas trwania: 129 minut

„Terminal” opowiada historię Viktora Navorskiego, pochodzącego z Europy Wschodniej turysty, który chce odwiedzić Nowy Jork. W czasie, gdy Navorski leci do Ameryki, w jego ojczyźnie dochodzi do zamachu stanu. Uwięziony na lotnisku Kennedy’ego, z paszportem znikąd, Viktor nie może legalnie przedostać się na teren Stanów Zjednoczonych i zmuszony jest dniami i nocami koczować w hali tranzytowej terminalu, aż do zakończenia wojny w jego ojczyźnie.  Z upływem tygodni i miesięcy Viktor odkrywa, że miniaturowy wszechświat terminalu jest skomplikowanym światem, gdzie spotkać można absurd, hojność, ambicję, rozrywkę, szczęśliwy traf, a nawet przeżyć romans z piękną stewardesą o imieniu Amelia. Ale Viktor nadużył już gościnności urzędnika lotniska Franka Dixona, uważającego Viktora za biurokratyczny problem, którego nie jest w stanie kontrolować, za to bardzo chce się go pozbyć.

SPOTKANIE (THE VISITOR) 2007

Produkcja: USA; gatunek: melodramat; czas trwania: 103 minuty

Znużony codziennością Walter Vale, wykładowca akademicki z Connecticut, w zaskakujących okolicznościach spotyka na swojej drodze parę młodych imigrantów. Tarek i jego dziewczyna Zainab wynajmują nielegalnie jego mieszkanie w Nowym Jorku. Walter godzi się jednak, aby pozostali jego gośćmi, dopóki nie znajdą nowego domu. Tak rozpoczyna się znajomość, która dla pogrążonego w rutynie profesora stanie się inspiracją do zmiany dotychczasowego życia. Dla pary imigrantów znajomość z Walterem będzie miała równie przełomowe skutki. Zrodzi się między nimi przyjaźń, która pozwoli aresztowanemu wkrótce przez urząd imigracyjny Tarekowi przetrwać najtrudniejsze chwile odosobnienia. Profesor poznaje matkę Tareka, z którą wspólnie spędzony czas okaże się cennym prezentem od losu…

FAST FOOD NATION 2006

Produkcja: USA, Wielka Brytania; gatunek: dramat; czas trwania: 116 minut

Don Anderson, dyrektor działu promocji sieci restauracji Mickey, serwując klientom burgery, ma problem. Mięso, z którego powstaje największy przysmak Amerykanów, okazuje się zatrute. Don musi udać się w podróż do serca Ameryki, by poznać ciemną stronę fast foodu. Z przytulnego biura w Kalifornii trafia do rzeźni, w których za psie pieniądze pracują nielegalni imigranci. Poznaje prowincjonalne bary i supermarkety, gdzie „naród fast food-ów” zaspokaja swoje potrzeby. Klienci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co oferuje im przemysł spożywczy. Film przedstawia zdrowotne skutki odżywiania się „fast food-em”, a ponadto wynikające z tego społeczne i środowiskowe konsekwencje….

KŁOPOTLIWY TRANSPORT (KŁOPOTLIWY TOWAR) 2004

Produkcja: Wielka Brytania; gatunek: dramat, komedia; czas trwania: 95 minut

Jack , Steve i Goat to trójka drobnych cwaniaczków z ubogiej dzielnicy Londynu, zwanej East Endem. Kręcą się całymi dniami po okolicy, handlując narkotykami i szukając okazji do łatwego, zwykle nielegalnego, zarobku.  Wszystko się zmienia, gdy przez przypadek Jack zostaje zamieszany w kradzież ciężarówki z kontrabandą.  Nie ma w niej, wbrew oczekiwaniom, ani narkotyków, ani alkoholu, są za to nielegalni imigranci.  Poza dwójką albańskich dzieci, większości z nich udaje się jednak uciec.  Los malców jest teraz w rękach Jacka, który ma trudny orzech do zgryzienia – może pozostawić je samym sobie albo zaopiekować się nimi….

UWAGA:   Dodatkowe tytuły można uzyskać w wypożyczalni pod hasłem: „Imigranci”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s