55. sesja Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet

.

W dniach 22 lutego – 4 marca odbywała się w Nowym Jorku 55. sesja Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet.  Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Równy dostęp kobiet i dziewcząt do edukacji i zatrudnienia”.  Równość płci w dostępie do edukacji jest również drugim spośród Milenijnych Celów Rozwoju.

Miałam możliwość uczestniczenia w kilku konferencjach o bardzo zróżnicowanej tematyce, jak np. handel ludźmi, migracja, wpływ muru oddzielającego Palestynę od Izraela na kobiety i dziewczęta usiłujące kontynuować zdobywanie kształcenia oraz wpływ zmiany klimatu na kobiety.  Trudnym doświadczeniem było uczestniczenie w dyskusjach nt. ludobójstwa i handlu ludźmi oraz słuchanie świadectw kobiet, które doświadczyły okaleczenia narządów płciowych.  Podczas dyskusji dotyczących Milenijnych Celów Rozwoju podkreślano, że nie możemy patrzeć na efekty biorąc jedynie pod uwagę ilość osób przyjętych do szkoły lecz należy również rozważyć bezpieczeństwo w szkole, jakość i procent osób, które ukończyły szkołę.  Jeśli oblicza się średnią Milenijnych Celów Rozwoju, a wyłącza pewien procent tych, którzy są najubożsi (ekonomicznie czy umysłowo), wówczas cele stają się „moralną porażką”.  W dyskusji panelowej dotyczącej zakończenia przemocy względem dziewcząt uznano, że brak odpowiedniej edukacji dla dziewcząt może być uznany za rodzaj przemocy.

W sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet uczestniczyło tego roku ponad 1500 mężczyzn i kobiet, z których większość pracuje z kobietami i dziewczętami w ramach organizacji pozarządowych.   Poświęcają się, aby doprowadzić do równości płci, która jest koniecznym warunkiem sprawiedliwości społecznej i pokoju.

Siostra Maryann Agnes Mueller

Reklamy
By CSSF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s