Paczki ryżowe pokonują broń nuklearną

.

W latach pięćdziesiątych międzywyznaniowe Międzynarodowe Bractwo Pojednania (Fellowship of Reconciliation) poprowadziło ambitną kampanię sprowokowania Amerykanów i rządu USA do spojrzenia poza ramy polityki i nakarmienia głodujących.  Zorganizowano akcję pod nazwą „Nakarm swojego wroga”.  Do prezydenta Dwighta Eisenhowera w Białym Domu wysłano małe torebki ryżu z informacją dotyczącą głodu w komunistycznych Chinach: „Jeśli twój wróg głoduje, nakarm go”.
Akcja okazała się fiaskiem.  Biały Dom nie potwierdził istnienia kampanii, nie przerwano też publicznego milczenia na temat cierpienia Chińczyków.  Między narodami nadal wzrastała wrogość, nie zmieniła się też polityka dotycząca Chin.  Za wyjątkiem jednego przypadku.
Doszło do ostrego sporu między Chinami a popieranymi przez Stany wrogami tajwańskimi o wyspy Quemoy i Matsu.  Generałowie doradzający Eisenhowerowi dwukrotnie zalecali prewencyjny atak nuklearny na Chiny i za każdym razem Eisenhower zwracał się do swoich adiutantów pytając, ile przysłano małych torebek ryżowych.  Odpowiedź brzmiała: tysiące.
Stając w obronie opinii tak wielu Amerykanów, Eisenhower przywołał małe torebki ryżowe podając przyczynę, dla której wykluczył broń nuklearną w tym przypadku.

„W tych dniach jesteśmy ciągle zdumiewani niezwykłymi odkryciami w dziedzinie przemocy. Uważam, że znacznie bardziej zdumiewające i pozornie niemożliwe do osiągnięcia będą odkrycia dokonane w dziedzinie działań bez użycia przemocy”
– Mahatma Gandhi

Reklamy
By CSSF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s