Warsztaty Mediatorów Pokoju

Franciszkańskie Warsztaty Mediatorów Pokoju

SM Eliana Remiszewska, SM Izajasza Rojek, S. M Agnieszka Mruga, S Maryann Agnes Mueller, SM Faith Balawejder, SM Melchiora Kłósek, SM Dorothy Ann Mary Moczygemba, SM Inga Borko, SM Alice Nasimuyu Sirengo, S Maryanne Olekszyk, SM Mariana Michalik, na wózku:  S Carole Mary Capoun

 Dziesięć sióstr prowadzonych przez Sr. Maryann Agnes Mueller, koordynatorkę Sprawiedliwości i Pokoju w Prowincji Maryi Matki Nadziei zapoznało się z celami i metodami programu franciszkańskiego czynienia pokoju podczas intensywnych warsztatów, które miały miejsce w dniach 7-11 października 2010 r. w Domu Centralnym Matki Bożej Dobrej Rady w Chicago.

 Każda z dziesięciu sesji rozpoczynała się odczytaniem fragmentu Ewangelii w językach: polskim i angielskim, krótką rekfleksją nad nim i dzieleniem w parach lub na forum całej grupy.  Uczestniczki wasztatów starały się przyjrzeć typowym przekonaniom, poglądom społecznym i stereotypom odnoszącym się do czynienia pokoju, a także przyglądały się swoim osobistym doświadczeniom przemocy i odpowiedzi na nią.

 Pochodzące z trzech kontynentów siostry podawały przykłady przemowy kulturowej i strukturalnej występującej w ich otoczeniu i we wspólnotach i dzieliły się tym, w jaki sposób ta przemoc dotyka ludzi.

Aby zostać człowiekiem czyniącym pokój, należy wejść na drogę przemiany i przejść etapy: od obojętności, oddalenia, włączenia, świadomości, stania się sprzymierzeńcem, aż do jedności serc.

 Niech światło Chrystusa rozpromieni się we mnie, niech światło Chrystusa rozpromieni się w Tobie,wówczas przez „nas” rozbłyśnie światło Boga.

 Budowanie wspólnoty ludzi czyniących pokój bez przemocy obejmuje zarówno aspekt konstruktywny, jak i opór.

Czynienie pokoju leży w samym sercu Ewangelii i franciszkańskiej drogi życia.

Kończąc warsztaty wiedziałyśmy, że każda z nas musi zabrać ze sobą do wspólnoty lokalnej to, czego nauczyła się podczas tych dni, zachęcać do prowadzenia uprzejmego dialogu w polityce, mediach i we wspólnocie oraz wnieść na kapitułę prowincjalną i generalną „franciszkańskie czynienie pokoju”.  Spotkanie zakończyłyśmy modlitwą i przekazaniem sobie znaku pokoju.

Reklamy
By CSSF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s